Výlet TIP – okolo Pálavy

tri gracie

Ráj vinic a sklípků. Kdo by neznal kraj kolem Mikulova - Pálavu. My vás tudy dnes provedeme naším oblíbeným okruhem, který je ideální pro celou rodinu. Nebojte, nebude to poznávací výlet po sklípcích, to si nechte až s kamarády. Z Mikulova vyrazíme vstříc architektonickým unikátům v Lednicko-valtickém areálu, který je památkou UNESCO.

Konec prázdnin je v Mikulově opravdu překrásný. Začíná sběr hroznů, krajina pozdního léta často připomíná pohledy odněkud z Chorvatska a navíc – tady na jihu bývá většinou dokonalé počasí. Jednoduše ideální, vyrazit na kolo, vstříc začátku babího léta mezi vinice a lesíky v této nížinaté oblasti, kde je nejlepší volbou trekové či krosové kolo. Případně se kola dají v Mikulově zapůjčit!

Z Mikulova se vydáme rovnou podél hranic s Rakouskem. Dobrým vodítkem jsou koleje, mířící přímo na Valtice. Tak přesně tam máme namířeno i my! Pohodová cesta ukazuje první zajímavosti, třeba starobylý cihlový most, který zarůstá ve vypuštěném rybníce. A dále, když si to namíříme na Úvaly, otevírá se moc pěkný výhled do krajiny! Ta se totiž začíná konečně trochu tvarovat v malé kopečky. Znamená to, že se blížíme k Valticím.

Než mineme ceduli Valtice, stojí za prozkoumání Kolonáda na Reistně. Tato stavba byla několikrát přestavěna, jednou je její část zřítila a historií neznalého člověka dokonale zmate, že vlastně není vůbec ta stará, jak by se mohlo zdát. Stavba byla započata až v 19. století. Umístění nemohlo být lepší, užijete si zde skvělý výhled do krajiny, až na Malé Karpaty.

A nyní jsme již ve Valticích, do kterých vjíždíme kolem zámeckého parku. Ten můžeme vřele doporučit, je opravdu parádní, jako celý zámecký objekt. Valtice jsou celé vhodné na prozkoumání. A protože je to vyhlášený bod turistů a všech možných výletníků, je zde i nespočet restaurací a různých stánků s dobrotami. A samozřejmě nesmí chybět vinárny…

Opouštíme Valtice mezi dalšími vinicemi a podél kolejí si to míříme rovnou do unikátního Lednicko-valtického areálu. Rozlehlý komplex borových a dubových lesů ukrývá unikáty, nad kterými zaplesá srdce každého člověka, který obdivuje různé architektonické slohy. Tato památka UNESCO, vyhlášená roku 1996 se rozpíná nejen k řece Dyji u Lednice, ale až pod Břeclav, kde se sbíhají hranice naše, Slovenska a Rakouska. Objevování památek je tu vyloženě radost a o naprosto idylické pohledy plné romantiky rozhodně není nouze.


 

Dianin chrám, sv. Hubert, Chrám Tří Grácií, pohled na Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Hraniční zámek, to všechno čeká na dnešní cestě, než se kolem komplexu rybníků začneme vracet zpět k Mikulovu. Doslova nádhera, kterou jinde v Čechách těžko uvidíte. Není divu, že tohle všechno patří pod UNESCO!

Návrat do Mikulova bude zaručeně plný dojmů a emocí, to se spolehněte. A protože je skoro celý okruh po rovině, dojedete zpět do Mikulova plni sil před večerem, než vás začnou vábit všudypřítomné vinné sklípky. Tenhle výlet se vám zapíše do paměti! Užívejte zbytek léta, jak jen to jde...

SHRNUTÍ

co uvidím?
- krásné vinice
- Lednicko-valtický areál
- zámek Valtice
- rozlehlé rybníky
- zajímavou architekturu, unikáty zapsané na UNESCO

délka - 40 km
náročnost – lehká, ideální kolo krosové, trekové

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška13.08.2018
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru

© Bikero.cz 2019