Výlet TIP – Křivoklátsko

tyrovicke skaly

Dnešní výlet bude netrénované nohy docela bolet, ale o to víc bude stát za to! Podél řeky je zaručena naprostá pohoda, pak přijdou na řadu i příkré svahy a táhlé kopce. Naštěstí po cestě bude častá příležitost k odpočinku a zastávce. Řeč je o Křivoklátsku, o kraji, který protíná řeka Berounka a je na dosah 45 minut od Prahy. Kraj Oty Pavla čeká…

Křivoklátsko začíná hned za městem Beroun, náš okruh jsme však natáhli až do jeho středu, do nefalšovaných královských hvozdů, které se rozpínají jako naprostý unikát po obou stranách řeky Berounky. Výchozí bod pro výlet může být odpočívadlo za vískou Broumy, kde mimochodem sídlí vyhlášený minipivovar Matuška. Toho si můžeme dát ale až za odměnu…

Naši trasu jsme se rozhodli absolvovat po směru hodinových ručiček. Tak jako tak, čeká nás pár pěkných kopců, než se dostaneme na dohled řece. Start po asfaltu je v pohodě, nedaleko však čeká první odbočka, směrem na malou lesní louku s rybníkem. Tento orientační bod mineme a zamíříme hluboko do lesa. Všude kolem je to samý kopec, samý vyprahlý svah, nedaleko klesá příkrý svah Úpořského údolí, kde se ukrývá přísně chráněná rezervace. Konečně je na dohled horizont, za malým lesním přístřeškem konečně číhá první větší sjezd v serpentinách. Než se do něj pustíme, doporučujeme vyšplhat na parádní skalku Jezevčiny, která se lehce schovává za starými duby.

Cesta nás přivede až k hájovně Písky, my se však odpojíme na odbočku zpět do lesa, než se dostaneme pod vrchol kopce Vosník, kde číhá malá paseka. Kolem ní dolů do údolí, opravdu parádním sjezdíkem, který končí přejezdem potoka. A jsme v chatové oblasti pod obcí Skyje. Odsud je skvělé výchozí místo na hrad Týřov, cesta s kolem tam je však moc náročná a nebezpečná, přímo nad srázem do Berounky. My však chceme přes Berounku na druhou stranu – Týřov a další krásy budeme pozorovat z protějšího břehu!

Nedaleko mostu je hned několik možností občerstvení, jedno v kempu, druhé přímo za mostem. Teď nás naštěstí čeká pohodová rovina. Ze silnice odbočíme brzy, polní cesta nás dělí od řeky jen na metry. Mineme pár chatiček, hrad Týřov je jako na dlani. A hned za ním nejkrásnější kulisa Křivoklátska – Týřovické skály. Jeden ostrý výběžek na nich lidé z protějších Týřovic používali prý jako sluneční hodiny. Neskutečná podívaná. Právě zde začíná film Smrt krásných srnců od Karla Kachyni.

Následuje dlouhý a klidný silniční úsek. Nad námi strašidelně vystupuje ostrá stěna Čertovy skály, zanedlouho číhá ještě jedna, menší skála, Kněžská. A to se již blížíme k doslova legendárnímu místu, k hospodě U Rozvědčíka. Ota Pavel o něm vyprávěl nejvíce. Očekávejte zde zástup turistů, Rozvědčík je jedna z nejoblíbenějších osvěžoven po cestě Křivoklátskem.

Podél řeky se postupně dostáváme až do Roztok, které sousedí se samotným Křivoklátem. Serpentiny nad řekou připomínají místa někde na Korsice a přivedou nás až na most. Za ním ostře odbočit proti proudu řeky a následovat úzkou silničku mezi domy. Právě se dostáváme k té nejúžasnější hospůdce v celém Křivoklátsku – Hospodě u Jezzu. Majitelé zde mají vážně vkus, výborně vaří a navíc jste hned u vody. Prostě dokonalé místo, které se před stoupáním do kopců náramně hodí!

Trampskou osadou po potoce Klučná projíždíme opět do lesa. Čeká náročnější stoupání, směrem do obce Branov. Přes kopec Mokřinka nás do něj zavede starší asfaltová cesta. Nyní nás cesta vede na místo, které jsme mohli pozorovat již z předchozího břehu a kde dodnes funguje legendární přívoz. Luh pod Branovem je totiž místem, kde Ota Pavel s rodinou trávil v dětství nejvíce času. Obydlí převozníka Proška se stalo pamětní síní, jeho druhá část je stále zázemím převozníka. Kouzelné místo, kde se doslova zastavil čas.

Vysápat se z Luhu zpět do svahů, to chce dost sil. Přes hradiště Branov si to nyní míříme lesními cestami až ke Kouřimecké Myslivně. Polesí Kouřimec je pravým královským hvozdem. V lesích se zde pálili milíře, probíhaly zde honitby a je to tu doslova ráj zvěře. Není problém natrefit na stádo muflonů, případně jelenů. Lesy zde opravdu žijí. I proto je v okolí NPR Velká Pleš, která skrývá vzácné druhy fauny i flóry.

Stoupání pokračuje starým lesem, po pěkné asfaltové cestě. Až štěrková odbočka a lesní cesta nás dovedou mezi stromy dalšího starého lesa. Zde se ukrývá malá hájovna s příznačným jménem – Jelenec. Je zde totiž výběh pro několik daňků a jelenů. Pěkná podívaná a hlavně naprostý klid všude kolem. Do těchto končin už moc turistů nezavítá. Pokud máte rádi opravdové ticho a klid, není lepšího místa, především na posezení u kopce Průhonek. I tady můžete často natrefit na muflony, stejně však i na stádo divokých prasat. Okolí bývá často docela slušně rozryté.

Sjezd do Úpořského údolí je vyloženě zasloužený. Při kraji rezervace je vždy příjemný chládek, sluníčko sem jen občas zasvítí. Od Úpoře se přiblížíme pod vesnici Broumy. Znamená to, že jsme již na blízku našemu výchozímu bodu. Kdo chce, může si to vyšlápnout do obce na zaslouženého Matušku! Následně je to na vás. Dle dispozicí je možné k autu zvolit již známou asfaltku, po které jste pravděpodobně přijeli, nebo se pustit znovu a naposledy do krásného lesa, obkroužit hřeben nad Bušohradem. Ať už se závěr rozhodnete zvolit tak či onak, zaručeně budete spokojeni po tomto náročném, ale vážně krásném výletu.

SHRNUTÍ

co uvidím?

- hrad Týřov
- řeku Berounku
- Týřovické skály
- Čertovu skálu
- krásné a nedotčené lesy
- Hospodu u Rozvědčíka
- přívoz Oty Pavla
- Úpořské údolí

délka - 40 km

náročnost – středně těžká, ideální kolo 29 MTB

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška07.08.2018
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: MTB Výlety

© Bikero.cz 2019