Vybíráme levné 29 MTB

Chcete moderní devětadvacítkové horské kolo? Dobrá zpráva je, že velké obruče cyklistiky už dávno nestojí majlant! Vyplatí se však sáhnout po nejlevnějších kolech této kategorie? Třem favoritům jsme se mrkli na zoubek a prošli si jednotlivé rozdíly, filozofii značek. Často jsou totiž rozdíly v osazení minimální, protože výrobci nenabízí v cenové relaci kolem 10ti tisíc moc řad komponentů. Kde tedy rozdíly jsou? Nebo nejsou a je jedno, co koupíte? Poradíme…Focus Whistler Elite 29 (10 130 Kč)

Už při pohledu z boku říká z naší trojce právě Whistler, že je nejvíce sportovně zaměřen. Jeho posed se přibližuje nejblíž tomu závodnímu, co nejrychleji vyrazit vpřed! Značí to nízko položený představec s řídítky. Soupeři mají posed komfortnější, vzpřímenější. Ač se posed zdá nejvíce sportovní, geometrie je z našeho výběru volena nejvíce na jisté vedení a stabilitu. A tohle všechno je dobrý mix, který volí většina výrobců u dražších kol – očekávejte vyvážený mix vlastností.Author Impulse 29 (11 990 Kč)


Impulse možná nevypadá tak moderně a odvážně, jeho konstrukce ale napovídá podobným vlastnostem jako u Whistleru. Totiž, geometrie rámu je hodně podobná, pouze sklon vidlice je o stupínek ostřejší. Co to znamená? Čím větší úhel, tím rychlejší, živější ovládání. Pravdou je, že onen stupeň, pokud nejste znalý biker minimálně poznáte. Tady půjde především o rozdíly v komponentech! Totiž, i slitiny hliníku všech rámů jsou...shodné (osvědčená klasika al 6061)!

GT Karakoram Comp 29 (12 690 Kč)

Štíhlý, elegantní rám je u Karakoramu obzvláštněn fukční výztuhou „tripple triangle“ u sedlové trubky. Ta má poskytovat více komfortu, méně přenosů otřesů od země. GT je z naší trojky nejkratším kolem v otázce rozvoru kol. Mezi řídítky a sedlem má však místa dost. Nejkratší rozvor značí nejnižší stabilitu ve vysokých rychlostech, ale lepší zatáčení a obratnost. Opět nejde o extrém, bavíme se o milimetrech. Karakoram má za nás z naší trojky největší předpoklady právě k pohodové jízdě.

----------------------------------

Komponenty

Jak u především levnějších kol platí, výrobci se snaží maximum osazení vybrat ze svého arzenálu. Author použil svoje komponenty, Focusu patří značka Concept, GT zase All Terra. Zde se nedá vymyslet nic světoborného, ani udělat velká chyba. A to platí i u řazení. Totiž, v této cenovce naleznete především Shimano s řadami Acera a Altus. Vede tu GT, které nabízí dokonce přehazovačku řady Deore ve spojení s devítirychlostní kazetou.

Brzdy

Svoje místo si našly i nejlevnější hydraulické kotoučové brzdy od značek Tektro a ProMax. Pokud hledáte marně Shimana, dodáme jen, že brzdný účinek levných hydraulik je víceméně totožné. Při klasické jízdě postačí, ale větší sjezdy je mohou už zaskočit, především kvůli tomu, že zastavujete velké obruče.

Vidlice

V této cenovce se většina výrobců porozhlédne po SR Suntour, modelech XCM a XCT s pružinou. Vzduchové vidlice v této cenové relaci nehledejte. Pouze Author jako obvykle volí RST, se kterými máme občas dost nevalné zkušenosti s velkým, střílícím odskokem a malou citlivostí. Bývá to ale kus od kusu a občas se vyplatí navštívit servis na promazání. Jak se dá očekávat, všechny tři vidlice jsou na rychloupínací 9mm osu.

Kola

Jedním ze zásadních rozdílů na levných kolech jsou právě vypletená kola. Totiž, rotační hmota se vždy počítá a levná kola nejsou celkově nejlehčí. Tedy, když máte těžké pláště s druhým dezénem, zbytečně vás vyjížďky o něco rychleji unaví. Opak přijde v terénu, ale jak často se do něj pouštíte? Všichni tři výrobci se shodli na rozumné šíři 2.10, což je v dané kategorii vítaná klasika. Ze staré školy je obutí na Authoru, nám se nejvíce zamlouvá decentní dezén na GT, který je mixem dobrého odvalování a slušné přilnavosti. Focus sází na nejvíc terénní schopnosti, ale za soupeři v odvalování moc nezaostává.

Váha

Tak, na závěr jeden z údajů, který vás zajímá nejvíce – váha. Levná kola nebývají vždy zrovna nejlehčí, takže se podívejme, jak a kde umí výrobci ušetřit nějaký ten gram. Nejtěžší vychází GT – 15,1 kg, ač rám nevypadá nijak přehnaně mohutně. Ještě štěstí, že kolo dobře rozpohybují dobře se odvalující pláště. Potom tu máme Focuse, který má se ještě vešel těsně pod patnáct – 14,9 kg. Jako nejlehčí vychází domácí Author – 14,6 kg. A to už je slušná váha. Každopádně jak vidíte, rozdíly jsou minimální, laikem jízdně skoro neznatelné. Každopádně, až budete měnit pláště, zkuste si nechat doporučit opravdu nějaké lehké, rotační hmota je na těžších kolech vždy nejvíc znát!
(váhy jsou uváděny bez pedálů)

Sečteno podtrženo, ani s jednou devětadvácou neuděláte chybu. Musíte počítat s většími váhami, na opravdu dobrá čísla se dostanete až s cenovkami kolem 35 – 40 tisíc korun. Přesto každý výrobce jde svoji cestou. Focus vám dá sportovnější pocit, Author dobrý kompromis a GT živé ovládání s převážným komfortem a pohodou.

SHRNUTÍ:

Focus Whistler Elite 29
- sportovní zaměření
- vyvážené osazení
- průměrná váha
- moderní vzhled

Author Impulse 29
- univerzální schopnosti
- dobrá váha
- méně spolehlivé odpružení

GT Karakoram Comp 29
- dobré osazení
- komfortní geometrie
- svižné ovládání
- horší váha

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška22.08.2017
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: MTB Návod

© Bikero.cz 2019