Učíme děti správné technice na kole

banner blog-01

Prázdniny, čas dovolených a výletů s dětmi. Dbáte u vašich nejmenších na správné jízdní návyky? Rozhodli jsme se na tohle téma něco sepsat! U toho můžete sledovat přiložené fotky ze servisu na dalším příměstském táboře, kde zdarma dětem seřizujeme a opravujeme kola!

Pojďme to vzít úplně od základu – pokud chcete, aby se vaše dítě cítilo na kole dobře a jízda nevykazovala přílišnou námahu nebo nejistotu, ujistěte se, že máte správnou velikost kola, odpovídající vzrůstu potomka. Pořízení většího kola s tím, že do něj dítě „doroste“ není úplně ideální variantou, spíš přiděláním problémů v začátku. Velké kolo se bude rovnat více dřiny, navíc je dost pravděpodobné, že dítě, které ještě neumí tak dobře balancovat, bude mít právě v krizovkách problém dát nohu na zem, opřít se. A potom větší rám – našponovaný posed, natažený k řídítkům, to nezní moc dobře že? Nakonec váha, ta u většího kola mluví sama za sebe. Výsledkem pořízení většího kola může teda být, že dítě vydedukuje něco ve smyslu „to kolo je vlastně dřina a né žádná zábava!“ Vždy investujte do správně velkého kola, dítě z něj odroste tak jako tak, je to jako s botami, oblečením…je to prostě fakt, se kterým se musí počítat.

 

Ideální „skill plácek“ – i o tomhle místu to dost je. Cyklostezky je napřed dobré vynechat, často se tam plete hromadu lidí, bohužel i dost chaoticky se pohybujících, průjezdnost často omezující. Však jsme o tom dřív už psali! Nejlepší je najít málo frekventované místo, širokou cestu, parkoviště, ideálně trochu z kopce s dobrým povrchem. Dobře může posloužit prázdné parkoviště po zavírací době nějakého obchodního řetězce. Nenuťte dítě, aby jezdilo pomalu, těžko bude hledat rovnováhu. Hlavně přilbu a chrániče! Jakmile uvidíte krizi, nesnažte se chytat za tričko, vždy nejlépe za ramena, nebo za sedlo. Nyní to bude znít trochu drsně, ale i pár pádů je třeba pro zlepšení se!

Když je základní ovládání kola bezproblémové a chcete se propracovat k technice, klidně ještě zůstaňte na prázdném parkovišti. Hromada nakreslených čar, dělicí čáry a všechno tohle malování pro parkování může skvěle sloužit jako nosný bod pro trénink na balanc – udržet se jízdou co nejdéle na čáře, kolem ní. Můžete vymyslet slalom, sjezd z obrubníku, tím lehce začít připravovat na terén a jeho nástrahy.

Než se pustíte do terénu, ujistěte se, že vaše ratolest umí pořádně používat brzdy. Hodně pádů v terénu bývá často spojeno s leknutím se a přehnaným zabrzděním v krizové situaci. Je to normální, potká to každého malého bikera, eliminovat se však dá všechno. Pokud má děcko k dispozici zatím jen brzdu protišlapem, moc se do terénu nežeňte. Čím dřív to půjde, učte správnému zacházení s pákovými brzdami.

Důležitý je také správný pohled, s tím má problém i dost dospělých. Je to tak, že kam se díváme, tam jedeme. A vždy, vždy je lepší, dívat se více před sebe, číst dopředu terén. Velká chyba je nekonečné sledování předního kola a metru terénu před ním. Mozek zpracuje o cestě před vámi tolik informací, že si to není možné představit. Dívejte se před sebe a jízda bude jistější, o hodně. Je to sice trochu pokročilejší věc, přesto věříme, že právě jedna, která vaše dítě posune v ježdění nejvíce!

Pokud vidíte talent, najděte brzy místní cyklistický klub! Ano, některé děti se začnou posouvat přímo raketovou rychlostí, že už je v učení budete těžko stíhat, případně vyčerpáte svoje rady. Poté je lepší najít v okolí bydliště klub, oddíl, který cyklisty vychovává. Pravděpodobně mají vyježděné různé pěšinky, místa na trénování, dítě se dostane do kolektivu, který ho bude motivovat a posouvat dále. Na pořádnou motivaci však nezapomínejte ani vy, dítě se vám výsledky a radostí odvděčí!

foto: Kamil Feifer

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška28.07.2016
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: MTB Návod

© Bikero.cz 2019