To nejlepší přichází na závěr roku - Rocky Mountain 2018

DSC04224.JPG

Padající javorový list podzimu přinesl do naší pražské prodejny dvě exkluzivní kola se stejným listem na rámu. Co jiného čekat, než kultovní a námi tolik oblíbený Rocky Mountain. Letos byl kolem značky velký poprask, protože v létě představila svoje první elektrokolo s originálním pohonem. Ano, model Altitude Powerplay je zde a s ním i inovovaný, klasický Altitude. Nádherné, uhlazené linie jednoduše nelze přehlédnout…Vzhled je čistě subjektivní záležitost, ale za nás jsou kola od Rockyho z posledních let rozhodně mezi nejkrásnějšími. Na čistých liniích se pracovalo tak důkladně, že nyní jsou čepy zadní stavby skoro neviditelné. U Powerplaye se zase pracovalo na dokonalém zahlazení baterie i motoru do rámu, takže neruší žádná linie, nic není disproporční. Vedení kabeláže vnitřkem je samozřejmostí, na rámu nechybí ochrana na potřebných místech, řešená tenkými pláty plastu či gumy, říká omak.

Rocky Mountain Altitude Powerplay 2018

Rocky se rozhodl postavit stejné kolo, jako je Altitude a pouze přidat elektrický asistent. Většina výrobců se pere se změnami geometrie, což je pak nejvíc poznat jízdně, Rocky má však do puntíku stejnou geometrii jako bezmotorový bráška. Geniální! Navíc vlastní konstrukce pohonu, žádné přebírání používaného a ledabylé pasování do rámu…Systém kladek pomáhá jezdci roztáčet řetěz, motor je šikovně zasazen nad klasickým středem. Tolik chytré řešení, u kterého byl jednoduše použit selský rozum! Přenos síly je k neuvěření. Možná přímo zapomeňte na všechny předchozí elektrobiky. Dávkování je jemné, přesné, nekope vám nohy z pedálů. Jak nelehký úkol, přenést dobře všechnu sílu.A nějaká ta čísla? Napětí 48 V, oproti běžně používaným 36 V a akumulátory kapacity 500 Wh a 632 Wh. Nominální výkon z legislativy 250W, ale kolik má Powerplay „krouťák“ nevíme. Rozhodně to ale bude jedno z rekordních čísel u elektrobiků.

 

Ovládání je prosté, žádné displeje a hordy tlačítek. Pouze jedno malé rozhraní, kde svítí nabití baterie a stupeň elektropomocníka. Však víc nebudete na trailu ani potřebovat! Na druhé straně řídítek sídlí ovládání teleskopické sedlovky.

 


Ostatní komponentové osazení je známé a osvědčené. Řazení a brzdy v režii Sramu, řízení a pohon od Race Face a odpružení, či teleskopická sedlovka Transfer od Foxu. Po usednutí hned víte, na čem jste. Jakoby to byl klasický Altitude! Vpředu zdvih 160mm, vzadu 150mm, karbonový rám, hliníková zadní stavba. Potom zaberete do pedálů a říkám vám – neuvěříte té pevnosti celku, která musí odolávat opravdu velkému náporu výkonu. Brilantní, společně s tak vyváženým ovládáním celého kola. Více by rozhodně řekl plnohodnotný test v terénu. Snad brzy! Altitude Powerplay se rozhodně z krátkého seznámení jeví jako jiná dimenze elektrifikace kol. A kdo má rád hi-tech, měl by mít právě tohle kolo v hledáčku.

Rocky Mountain Altitude 2018Přesednutí na klasiku by po zážitku ze silného elektrokola mohlo být vlastně tak trochu nuda. Ale ejhle, ta lehkost a zábava. Nezapomínejme, že i přes snahu marketérů, přiblížit elektrokola klasice, jsou to pořád dva rozdílné světy, které zábavu udávají naprosto rozdílně. Altitude zastává stále roli dravé a hravé bestie pro rozbité traily a pořádné sjezdové pasáže. Je jedním z těch kol, které vám padne ihned do ruky a přivyknete si bez problémů na jeho charakter.Tak jako všechny další fully od Rockyho, i tady nesmí chybět systém nastavení geometrie Ride-9. Akorát je tedy na jiném místě, než jsme byli zvyklí – na vahadle. Překážel totiž u několika tlumičů, takže se musel odebrat jinam. Ono to tak nevypadá, ale těch inovací je zde mnohem více, než se může na první pohled zdát!

 

Geometrie totiž prošla lehkým laděním podle posledního trendu, například střed je nyní o pár milimetrů níže a hlavová trubka byla více položena, pro více stability. Zadní stavba je kratší (426mm) a to všechno pohromadě znamená pořádnou porci zábavy!

Už se ani nepočítá s více převodníky vpředu. Systémy 1x11 a 1x12 mají jen a pouze zelenou. Místo přesmykače tak najdeme miniaturní šikovné vodítko pro správnou dráhu řetězu.

Pokud měl být Powerplay stejný jako klasický Altitude, dává rozum, že zdvihy nejsou jiné než 160/150mm. Odpružení opět v režii Foxu, jinde v komponentech tomu není zas tolik jinak – opět se setkáváme s Race Face, Maxxisem a pouze Sram střídá Shimano se svou ostře přesnou řadou XT (v této verzi výbavy).

Kdo má rád nové standardy, uvádíme ještě, že řídítka pracují s představcem o průměru 35mm, tlumiče jsou metrické a náboje jsou Boost. Stejně je tomu na obou kolech. A všechno to, co jsme tu ve stručnosti prošli, je opravdovým rájem pro bikera, vyznávajícího řádný terén, traily a bikeparky. Rocky Mountain nejen, že stále staví dobrá kola, on je staví ještě lepší!

Proto neváhejte a doražte se mrknout do naší nové prodejny v pražských Holešovicích. Ač už máme přestavěno na zimní podobu prodejny, tyhle kousky vás rozhodně zahřejí u bikerského srdce!

 

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška12.11.2017
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: MTB

© Bikero.cz 2019