Tip na výlet - Drážďany

Hledáš lepší cyklistické podmínky, než jsou u nás, ale nechceš nikam moc daleko cestovat? Stačí se podívat kousek za hranice, do nedalekých Drážďan. Že jsi tam byl už nakupovat na Prager Strasse jako každý druhý Čech? To si ale neviděl pravé kouzlo města a okolí! Věř, že Drážďany jsou jedním z nejvíce přívětivých měst pro cyklisty v Evropě. Klidně se mohou rovnat třeba vyhlášenému cyklistickému Amsterodamu.

Úplně to znovu vidím. Labe si pomalu protéká městem, sedíme na dekách poblíž vody, na velkých, zelených plochách mezi cyklostezkou a řekou a kocháme se při pikniku pohledy na staré město a jeho dominanty, odrážející nejvyšší věže až na hladinu Labe. Je zde skvěle, jakoby tu život plynul pomaleji, než třeba v uspěchané Praze. Neslyšíme žádné cinkání nerudných řidičů aut a tramvají, jen klid a nějaký ten smích od blízkých kaváren a restaurací…

Jak se do hlavního zemského města Saska vypravit, kde vystoupit a co vlastně projet, to je hlavní otázka. A my říkáme, pojeďme vlakem! Pokud chceš jet přímo do Drážďan, na hlavní nádraží, není jediný problém v cestě. Hned jak vyjdeš s kolem z haly, čeká tě již od prvních metrů cyklistický pruh, vedoucí směrem k Labi. Pokud nechceš jet přímo do Drážďan a našlapat pár krásných desítek kilometrů podél Labe, nabízí se jako ideální možnost vystoupit z vlaku v Ústí nad Labem, nebo v Děčíně. Tato možnost ti dá ochutnat Labskou stezku, už poněkolikáté oceněnou jako nejlepší dálkovou stezku v Německu. Z Labské stezky lze alespoň ze sedla obdivovat mnoho krásných míst podél Labe, projíždí se kolem Hřenska, poblíž je Pravčická brána a také několik lázeňských míst na německém území, než se přiblížíš náruči Drážďan. To vše po krásném asfaltu s minimem převýšení, stále podél Labe. A pokud jde jen o projetí samotného města a jeho poznání, to vše následuje v dalších řádcích.

V Drážďanech je mnoho půjčoven kol, počítám však, že preferuješ vlastní kolo. Doprava je na cyklisty dobře zvyklá a přizpůsobená, značení je všude výborné, občas jsou vyznačené stezky pěkně široké, někdy vedou po chodníku a sem tam jsou i solidně úzké, hlavně v hubených uličkách historického centra, kde je vjezd ošetřen cedulemi. Jen v nejvytíženějších částech města bývá kvůli hustému provozu průjezd cyklistů časově vyhrazen/omezen. Při pohledu na tohle všechno lze názorně vidět, jak tohle všechno může v poměrně rušném městě krásně fungovat. Nikde žádné otravné klaksony, netolerantní řidiči a podobně. Přitom je tohle tak blízko za našimi hranicemi a takový rozdíl! Místní jezdí převážně na městských kolech, civilně oblečeni a třeba v části Neustadt, na druhé straně řeky, potkáte večer často absolutně obležené podniky a bary všemi možnými koly. Kapitola sama o sobě je rozlehlá, opravdu hodně rozlehlá náplavka na břehu čtvrti Neustadt. Nádherný výhled na mosty a historické centrum, mnoho krásných parků a promenád. Lidé relaxují, pijí radler a grilují v parcích. Často na této straně řeky bývá postaveno letní kino, nebo zde bývají trhy a divadlo. Program kolem náplavky je opravdu pestrý, hlavně přímo přes ni vede hlavní cyklistická „dálnice“, takže je vše na dosah. Co je na celém výletě Drážďany snad ale naprosto nejlepší, je zvláštní pocit bezpečí a svobody, absolutní uvolněnost. Tohoto rozdílu od našich měst si všímám stále a stále…

Pokud se rozhodneš i přenocovat, okusit noční život Drážďan a vidět všechno, co se za den stihnout nedá, není většinou problém po chvíli najít ubytování. S cenami je to klasické – čím blíž k centru, tím dražší. Kolem centra bývá již opravdu hodně draho, máš přece kolo, není problém najít něco blíže periferii, kde penziony nabízí pokoj často i kolem 25-30Eur za noc. Blíž k centru jsou ceny kolikrát přes 50 – 70Eur a to bez snídaně. Jestli výlet plánuješ déle, zkus využít Couchsurfing a podobné weby. Centrum s památkami není tolik velké, jako třeba v Praze. Všechno podstatné se dá stihnout za jedno odpoledne, ještě s pár kavárnami a dobrým obědem. A onen noční život? Doporučíme rozhodně čtvrť Neustadt, kde je mnoho krásných podniků, posedává se často venku, občas na ulici hrají muzikanti, všude je přátelská atmosféra. Je to především čtvrť mladých lidí, nechybí ani různé cluby a music bary.

Výlet do Drážďan rozhodně není náročný, ani drahý. Přitom velmi dostupný a to hlavní je, že již kousek za našimi hranicemi se dá najít úplně jiný level odpočinku, pohody a přátelství. Tento výlet přesně poukazuje na to, že není podstatné jet X stovek kilometrů daleko za vysněnou dovolenou, protože krásné chvíle se dají strávit u Labe, blízko a s pohodovým rozpočtem. Otevře se hned jiný svět pro cyklisty.

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška07.07.2015
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Výlety

© Bikero.cz 2019