Recenze – zimní tretry Lake MXZ303

DSC04467.JPG

Dlouho nepamatujeme lepší zimu pro cyklistiku. Teploty často nad nulou, příjemné počasí a jediné, co může trochu naštvat, je celé kolo od bláta, jakmile se sjede z cesty. O tom, zda pořídit nebo nepořídit zimní tretry jsme jednou psali, dneska se ale vrhneme přímo na jeden model, který trápíme od prosince a který nám jasně ukázal, že při takových zimách má tato investice smysl.Proč má smysl? Teploty rozhodně nejsou tak vysoké, aby se komfortně dalo jezdit v letních tretrách a naopak ani tak nízké na to, aby i zimní tretry, nebo jiné oblečení promrzlo. Jednoduše ideální podmínky, že frekvence vyjížděk může být docela vysoká na to, trhat pořád další a další návleky. Člověk zimní botky tak zvládne odjezdit, ale pořád s nimi může počítat do dalších let, protože nejsou trápeny zas tolik měsíců v roce.

Testovaný model je od značky Lake, kterou máme ve velké oblibě. Tretry MXZ303 patří rozhodně mezi robustnější typy, připraveny na slušný rozsah teplot, kde komfort doladíme už jenom vhodnými ponožkami. Například je vozí náš extrémní cyklista Honza Kopka, zakladatel závodu 1000 Miles. A vozí je klidně i v Laponsku, kde jsou teploty rozhodně jinačí, než u nás.
My je dosud proháněli v teplotách kolem nuly, „nejděsivější“ mrazy byly kolem osmi pod nulou. Zatím to u nás holt víc nešlo. Přitom třistatrojky jsou technologiemi a materiály připraveny na mnohem víc. Americký Lake je znám tím, že používá výhradně pravou kůži, zde se párovalo s Vibram podrážkou s odpovídajícím vzorkem a možností připevnění hrotů pro extrémní použití. V zateplení exceluje 3M Thinsulate ve špičce proti promrznutí prstů a teplo dále doplňuje podšívka Outlast, která pomáhá s vyrovnáním teplotních rozdílů. K prochladnutí dochází nejvíce od země, nesmíme tedy zapomenout ještě na vzduchem odizolovanou vložku Thermosol. Dobré že?

Nazutí takových pořádných treter není žádné časové „fópa“, jak by se mohlo zdát. Nešetřilo se, takže očekávejte utahovací systém s kolečky BOA, které dokonale stahují po celé délce nohu tak rovnoměrně, až se budete divit. Nahoře ještě čeká plastová spona, celá bota je parádně překrytá koženou ochranou, vítr a voda nemají šanci!
MXZ303 se už od prvních kilometrů předvedly špičkovým komfortem. Stačí dle venkovní teploty nakombinovat s dobrými ponožkami a ani několik hodin na kole v pár stupních pod nulou není žádným problémem. Osvědčila se kombinace hlavně s Merino podkolenkami, kde dosáhnete jedinečného pocitu pohodlí a tepla. Do bot se také těžko dostane sníh, přes vysoký komín a vychytané zapínání. Ani chůze v blátě a sněhu není velkým problémem. Zde Vibram podrážka opravdu exceluje.

Mají tedy MXZ303 nějaké neduhy? Kdo má širší nohu, měl by si je rozhodně déle vyzkoušet, zda netlačí. Neviděli bychom je ani jako případné zimní závodní boty. Jsou jednoduše vhodné na dlouhé vyjížďky a několik hodin na cestách. Jejich hlavní předností je, že vaše nohy jsou v jedinečném teple. Uvidíme, zda se naskytne možnost je zkusit v ještě nižších teplotách tuto zimu!

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška04.02.2018
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Silniční MTB

© Bikero.cz 2019