Novinky, novinky, novinky...

Jak to tak bývá, přes léto výrobci nechávají nahlédnout do tajů své produkce pro nadcházející rok. Ani letos se na tomto faktu nic nemění a celá řada značek poodhaluje svoje karty a případně nechává projet inovované či úplně nové modely vybranými novináři. Další věcí je spatření prototypů na závodech, často pod rouškou folií a překrytých nápisů. Proto již přinášíme článek o tom, na co se můžeme v příštím roce těšit. Vezmeme si na paškál velké značky i některé zajímavé menší výrobce. A pravděpodobně je tohle pouze první díl, protože mnoho kol na představení ještě čeká a věříme, že se brzy dočkáme a nahlédneme i pod další pokličky, nebo budeme vědět více info, které bude stát za zveřejnění!

Cannondale

Americký Cannondale potřeboval jezdivý trailbike jako sůl. Před nedávnem tak prezentoval novinku Habit, stroj na 27,5“ kolech, který se tak dostává mezi allmountainový model Trigger a enduro Jekyll. Habit by měl být především volbou pro jezdce, kteří chtějí zábavné a lehké kolo, na kterém zároveň není problém najet mnoho kilometrů. Trailový Cannondale prý uspokojí i náročnější a drsnější uživatele při zvládání ostřejší jízdy. Z toho všeho vyplývá oslovení mnoha různých typů riderů a celkově velká univerzálnost. Dočkáme se tří variant Habitu – kompletně karbonové nejvyšší verze, karbonového trojúhelníku a hliníkové zadní stavby u prostřední verze a jako poslední, ekonomická hliníková varianta. Celé kolo disponuje 120mm zdvihu, vpředu však u některých verzí najdeme i 130mm verzi vidlice Lefty. Habit a jeho rozmanité možnosti osazení, to je kapitola sama o sobě. Můžeme tak počítat s opravdu velmi ekonomickými verzemi (cca 50-60 000kč), ale i super hi-tech možnostmi pro nejnáročnější (cca 300 000kč) a dámskými modely. Pokud jde o design, moc se nám líbí, i pokud se mluví o jednoduchosti zadní stavby, která pracuje pouze s jedním čepem a flexibilitou horních vzpěr. Horní rámová trubka a uchycení tlumiče spolu se sedlovou vzpěrou nám trochu připomíná Specialized Stumpjumper, ke kterému se pomalu přesouváme, protože přináší pro nadcházející rok mnoho nového.

Specialized

Modernizovaný Stumpjumper je představen, někým i projet na prezentaci značky. Měl by být ještě zábavnější, hravější a vychytanější. Pojďme se podívat, co tohle kolo s osobitou geometrií, zvládající trail i enduro jízdu přináší pro rok 2016. Na té vyšší míře hravosti něco bude určitě, protože zadní stavba byla ještě zkrácena a celkově je tak ještě díky změně úhlu hlavy rozvor o několik podstatných milimetrů kratší, ať už mluvíme o verzi se středním nebo velkým průměrem kol (uvidíme, co poví při sjezdech v horším terénu, letošní model umí být při tlačení na pilu v rozbitých pasážích již celkem nestabilní). Dokonce se mluví o tom, že by měla přijít také verze pro 650B+ kola. S čím se však Specialized chlubí asi nejvíc, je vskutku praktická vychytávka – kapsička v rámu. Pod košíkem na láhev se totiž skrývá šikovná dutina, do které můžete zabalit lepení, nejnutnější nářadí a třeba menší svačinu, je to už na vás. Tohle se nám moc líbí, rozhodně palec nahoru za chytré řešení a praktičnost. Dále nechybí tlumič od Foxu s funkcí autosag, který se osvědčil již na stávajícím Stumpjumperu. Bohužel se nám zdála minulý rok funkce systému FSR až přespříliš aktivní, hlavně při ostřejším šlapání, můžeme zatím jen polemizovat, jestli Specialized změnil něco v i tomto směru.

Ghost

O novém Lectoru padlo mnoho již v Novém Městě na Moravě při MS, bylo by dobré si však projít ještě uceleně, co Ghost přichystal pro návrat této legendy. Hardtail Lector se ještě neprodává, ale získal již prestižní ocenění RedDot, stejně tak jako model Riot v minulosti, ze kterého Lector vychází svým dnes již jasně daným designem značky Ghost. Tento XC speciál vypadá opravdu parádně a skvěle nejspíš i pojede, protože je šitý přímo na míru XC závodníkům. K tomu opravdu hodně krátká zadní stavba – 430mm při použitých 29“ kolech je v segmentu XC zatraceně solidní hodnota. Lector samozřejmě přijde ve více provedeních, mluví se o devíti, kde nejvyšší model bude samozřejmě World Cup. Ten by měl být osazen špičkovou řadou Sram XX1 a k proporcím rámu výborně padnoucí Rock Shox RS1.

Rocky Mountain

Před několika dny nás absolutně nadchly první fotky nového Rocky Mountain Maiden. Kultovní značka z Kanady chystala tento model víc než 4 roky. Minulý rok již prototyp Maidenu proháněl Geoff Gulevich a my se drbali na hlavě, co to je zač, protože letitý Flatline býval vždy dost odlišný. Nyní je to jasné, Maiden je úplně nová mašina s 200mm zdvihu, kompletně karbonovým rámem i vahadlem, obřími čepy a s možností použití 26“ i 27,5“ kol, k čemuž patří i možnosti změny geometrie. Hlavně předposlední fakt opravdu oceňujeme, přecijen klasické 26“ kola někomu pro jízdu v bikeparku a na technických pasážích se skoky mnohem víc sedí a sami to moc dobře známe. Už se těšíme, až se k nám dostane na první zkušební jízdu! 

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška11.08.2015
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: MTB

© Bikero.cz 2019