Návod - Jak vybrat lyžařské boty

bikero eshop 15.11.2016 web (81 of 167)

Lyžařské boty přenášejí informace a síly mezi lyžařem a lyžemi, proto se investice do kvalitního vybavení určitě vyplatí. Máme pro vás pár základních rad, jak se zorientovat při výběru nových “lyžáků”.Charakter bot

Ze všeho nejdřív je nutné si promyslet, jaké jsou vaše lyžařské schopnosti. Dobrým vodítkem je parametr Flexe, jinými slovy tuhost bot. Zde existují tři základní skupiny:

Rekreační (méně než 70)

Měkčí bota, vhodná pro začátečníka, nabízí pohodlí a snadnější přenos těžiště. Začínající lyžař s vyšší hmotností by měl zvolit tužší botu.

Sportovní (70-95)

Komfortní kategorie vhodná pro pokročilé lyžaře s lehce sportovními ambicemi nebo těžšího začátečníka.

Závodní (100-130)

Tuhá bota pro zdatné lyžaře, přenášející přesné informace od povrchu sjezdovky. Díky tenčí vnitřní botičce je potřeba počítat i s nižším tepelný komfortem.Velikost

Po zvážení výše uvedeného se můžete pustit do výběru velikosti. Pro začátek postačí léty ověřená metoda - papír, tužka, pravítko a kolmá stěna:

- Chodilo měřte s ponožkou, ve které lyžujete.

- Stoupněte si na papír, patu pevně přitlačte ke stěně a tužkou vyznačte nejdelší bod chodidla.

- Pravítkem změřte vyznačenou vzdálenost od kraje papíru po rysku a získáte tzv. MondoPoint uváděný všemi výrobci lyžařských bot.

 

Nejčastější chybou je výběr příliš velké boty. Pokud jsou boty pohodlné již při zkoušení není to dobře. Pamatujte, že vnitřní botička se časem vaší noze přizpůsobí. Navíc naprostá většina moderních lyžařských bot umožňuje její tepelné dotvarování a některé i tvarování samotného skeletu. Tuto službu nabízíme také v našem servise, více informací o tvarování najdete v článku Fischer Vacuum Fit v akci!

 

Klíčové je, aby vám bota seděla hlavně v oblasti paty a kotníku - pata by se neměla zvedat! Pro dámy silně doporučujeme, zvážit koupi dámských lyžařských bot. Ty počítají s rozdílnou ženskou anatomií hlavně v oblasti délky komínu (horní části skeletu) a celkové šířce boty. Příjemná vlastnost dámských “lyžáků” je také více tepelně izolačních vrstev.

Existuje mnoho dalších dílčích způsobů výběru bot, jako je například skeletová metoda, nastavení bot a přezek, vytvarováni vlastní stélky atp., ty už ale vyžadují osobní vyzkoušení. Proto vám doporučujeme návštěvu v některé z našich prodejen v Praze a Hradci Králové, kde vám rádi poradíme a pomůžeme s výběrem.

 
Šťastnou ruku při výběru lyžařských bot a spoustu zábavy a zážitků na sjezdovce i mimo ni všem přeje bikero tým!

text: Michal Čevela 

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška09.11.2017
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Návod

© Bikero.cz 2019