Na sjezdovku s pravidly a rozumem

trysil-smiling-kid-1400x787

Víte, že platí na sjezdovkách desatero bezpečného provozu? Bez čeho na sjezdovku nechodit? Jaké technologie nám pomohou minimalizovat úraz? Dneska se podíváme především na tato důležitá témata! Víkend se blíží, svahu budou plné…

Protože je pro nás v bikeru bezpečnost jedno velké téma a chceme v tomto ohledu nabízet to nejlepší, připravili jsme i tenhle článek, takovou malou „osvětu“ toho, jak se na sjezdovce chovat a jak se vybavit. Na jednou stranu si většina z vás může říct – však to znám, vím, jak se chovat! Ale na druhou stranu – stále si všímáme na svazích velkého počtu lyžařů a snowboardistů, kteří kolem tohoto tématu nejspíš jen projeli.Takže, co říká sama horská služba? 10 pravidel…

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit spřiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění
Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen sodstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastaveni
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě.
Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Za nás je samozřejmostí dobrá přilba (bez ní fakt ani jeden oblouček nedělejte), dobré brýle, které mají ochranu proti mlžení a nejlépe také páteřák, tedy chránič páteře. Pokud jezdíte slalom, nebo máte jiné závodní choutky, vyplatí se rozhodně i investice do chráničů holení a loktů.
Přileb je několik druhů, nejčastěji se setkáváme s typem, který má měkké ušnice. Modely s pevnými ušnicemi opět přidávají nějaké body bezpečnosti k dobru. Tenhle typ skořepiny však využívají spíše závodníci. Pro rekreační lyžování jsou vhodné také přilby se štítem, kdy odpadá investice do brýlí. Co vám jak sedí a vyhovuje, zjistíte nejlépe přímo u nás na prodejně, dovolíme si tvrdit, že v tomto ohledu máme největší výběr široko daleko!Naše poslední doporučení míří k technologii MIPS, se kterou začala operovat naše oblíbená švédská značka POC. MIPS je vlastně „vložkou“ v přilbě, která umí pohltit mnoho silných otřesů a zabraňuje tak jejich proniknutí k mozku. Je lehce kluzná v samotné helmě a dokáže tak zázraky, při nepříjemných kolizích. Však už mnoha lidem zachránila život. V dnešní době se MIPS díky své oblíbenosti rozšiřuje i k dalším výrobcům, přesto je právě POC stále tím, kdo umí s touto technologií zacházet nejlépe!

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška20.01.2017
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Návod

© Bikero.cz 2019