Ideály městského páru

DSC00936.JPG

Nadpis jak pro nějaký blog o vztazích co? Nenechte se oklamat, tohle je jasně bikový článek, stejně tak jako všechny ostatní. Dneska jsme si vzali na paškál dvě kola ideální pro mladý pár, žijící ve městě.

Značka Schwinn má ve svém katalogu hromadu zajímavých kol. Většinou jsou to ale designovky, hipsteřiny a řádné retro povozy. My se zaměřili na dva asi nejvíc „cool“ stroje, které máme na shopu a dneska se podíváme na to, zda nešlo všechno jen na úkor designu, zda jsou tyhle kola opravdu správnou volbou do města a na cyklostezkový výlet.

Singlespeedová kola (případně fixed) mají rády převážně rovinaté okolí, přesněji, vaše nohy ho budou vyžadovat. Odpadá mnoho údržby s přehazovačkou a přesmykem, máte vlastně jednoduché funkční kolo, na kterém se prostě jen jezdí a občas se zkontroluje, zda je všechno utažené, případně se promaže řetěz a vymění sjeté pláště. Stejně tak mají singly i svoje nevýhody, v kopcovitém městě se pěkně nadřete a možná budete mít ve výsledku nohy jako kulturista. Sečteno podtrženo, takový Hradec Králové, ve kterém, jak jistě víte sídlíme, je snad tím nejlepším městem pro taková kola! Případně všechny stezky podél řek, podél jezer, tam kde jsou roviny, zde může být jeden převod i výhodou a pohodou. Řešíš s přítelkyní (přítelem) nová kola, chcete ladit, chcete dobře vypadat, nejste ale zastáncem moderních rámů? Čtěte dál…

 

Před námi je Schwinn Doxy (to je ten dámský model) a Schwinn Cutter, pánská fixka. Obě kola mají jeden převod, pánský model, jak už jsme naznačili, převod stálý. Tahle věc chce rozhodně zvyk, jízdně je to však náramná sranda a po naučení se s tímto pohonem zacházet, sundáte možná i brzdy a budete brzdit jen nohama, usměrňováním rotace klik. Neděláme si srandu, pravé fixed jsou právě bez brzd a je to hodně komunitní záležitost. Většinou se všichni příznivci takového ježdění ve městě dobře znají a podle stylu oblečení je často poznáte už na dálku.

Dámský model kontruje tím, že je na dálku poznat on sám, holčina za řídítky to může ještě okořenit svým oblečením a vizáží, samozřejmě. Pánský model je jinak v černé barvě dost nenápadný, proti dámské stylovce. Na té stálý pohon nehledejte, posed je hodně uvolněný a náboj má klasickou volnoběžku. Tohle kolo už je vlastně spíš cruiser, svým střihem i pozicí v ultra pohodlném sedle. Všechno umocňují mohutně prohnutá a veliká řídítka. Pánský Cutter má naopak řídítka hodně úzká, i to je však na fixed kolech klasika…

Cutter je celkově o hodně větší minimalista, než dámské Doxy. Podle toho i skvěle jede, nemá snad žádný odpor a jeho úzké slicky to potvrzují. Ovládání je hbité, všude se dá skvěle vytočit a občas se snaží být až hyperaktivní. Jak je dámský cruiser mega na pohodu, pánská fixka je prostě divoch, když se k tomu trochu popíchne. Spolu ale tempo udržují podobně, i cruiser jede velmi obstojně, ač má pláště širší.

Nechme však promluvit i holku, jak se charakter a styl Doxy zamlouval:

Jen koutkem oka jsem Doxynku zahlídla na stojánku a hned mi bylo jasné, že tuhle nádheru musím projet. Běžně sedám na své MTB kolo a drandím přes pole a lesy, ale občas bych si ráda místo dresu oblíkla sukýnku a ukázala světu i svou elegantní tvář. Kavárny, farmářské trhy, pikniky, nákupy, pracoviště… – to jsou destinace, pro které je tohle koleso jako stvořené. A můžete vzít jed na to, že kamkoliv ho zaparkujete, hned si najde své obdivné publikum – ozkoušeno a zažito za vás! Je to prostě fešácká věc, takový cyklo-šperk, a to my ženské ceníme hodně vysoko!

 

 A jak se mi na Doxy jelo? Stylově, pohodlně, měkkounce, lehce, zkrátka skvěle! Chvíli jsem si zvykala na robustní širokánské řídítka, ale za pár minut jsem už hbitě kličkovala mezi lavičkami v parčíku, ruce zabořené do měkkounkých gripů, kvítí v praktickém košíku. Ještě ten dlouhý cop mi chyběl a opravdu bych si připadala jako v Postřižinách. Narozdíl od klučičí městské „speciálky“ má Doxy široká „pneu“, možná mi to ubere nějakou tu setinu na časovce, ale je to nesmírně komfortní a věřím, že pánský doprovod svištící na Cutterovi na mě rád počká. Přeci jen vnímám Doxy jako kolo „kochací“, nikoliv výkonnostní. Takže jestli chcete pro sebe (či pánové – pro svou milou) krásné funkční kolo do města a na cyklostezku, tento krasavec je parádní volba. A tak píšu s předstihem Ježíškovi, že je sezónna v plném proudu a Doxy by se mi hodil už teď, ne někdy v prosinci ;)  

Tato dvě kola máme samozřejmě i na prodejně a v e-shopu! Mrkněte do přiložených odkazů...

SCHWINN DOXY

SCHWINN CUTTER

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška10.06.2016
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Silniční

© Bikero.cz 2019