Daniel Hanka: Na všem jde najít něco pozitivního

16463407 10209937793695170 2017637615602740488 o

Před několika dny k nám do servisu zavítal opravdu speciální host. Nebyl zde poprvé, protože už moc dobře ví, že od nás z bikera si odnese lyže připravené na závody v minimálně 120% stavu! Řeč je o Danielu Hankovi, freeskierovi, který sbírá úspěchy po celém světě a má našlápnuto ještě dál. Byla by škoda Dana trochu nevyzpovídat, jelikož jeho plány jsou víc než zajímavé a v Hradci, své domovině, se mezi nabitým programem ohřeje jen na pár dní.Čau Dane, pro jistotu se nám ještě trochu představ, než rozjedeme pravý rozhovor. Někdo tě možná ještě nezná, takže co by měl vědět?

Čau, jmenuji se Daniel… Jsem rodák z Hradce. A rád lyžuju… haha

Vím, že rozhodně nejsi ten kluk s „růžovým“ příběhem rozjezdu svý kariéry. Co všechno se událo, že dneska stojíš tam, kde stojíš? Když bys měl vypíchnout hlavní, zlomový věci z minulosti, který to budou?

Všechno co se v mým životě událo, ať dobrý nebo zlý, vedlo k tomu, že jsem do dotáhl až jsem. Nejde vypíchnout jen pár z nich. Většinou jsem prostě byl v tu pravou chvíli na tom pravým místě.. To a plus můj chtíč jezdit a bavit se. Ale dalo by se asi říct, že nejvíc zlomový byli, jsou a budou moji kámoši. Bez těch bych to nezvládl.

Formovaly všechny tyhle události celkově pohled na tvůj život? Čeho si dneska nejvíc vážíš?

Určitě ano! Prožil jsem hodně těžký období, který bylo těžký překonat. A myslel jsem si, že je to všechno jenom zlý a k ničemu. Cítil sem, že jde všechno proti mě a není z toho cesty ven. Nakonec se to ale zvrátilo a to hlavně díky kámošům, který mi pomáhali dělat to, co mě baví. Nějakým způsobem ve mě věřili. Teď cestuju po celým světě, potkávám pořád nový a zajímavý lidi. Zkouším různý druhy kuchyně, vnímám jiný kultury atd. Tohle všechno dohromady mě hodně změnilo.. A čeho si nejvíc vážím? Možná to bude znít sobecky...ale kromě lidí, který okolo sebe mám...si vážím nejvíc toho, že jsem se nenechal nikým a ničím odradit od toho co jsem dělal a vydržel to dělat doteď a proměnil tak věc kterou miluju v mojí práci.

Tohle místo kde se nacházíme - bikero a celkově prostor Novákovy garáže, má pro tebe taky nějakou vazbu, jestli se nepletu?

Přesně tak, celkem velkou. Novákovy garáže byl náš rodinnej podnik. Celá moje rodina vlastně pracovala ve vedení. Takže jsem tam trávil i dost času za dětskejch let...

Hradec Králové je tvůj domov, jak nahlížíš na tohle město? Co bys změnil, co ti tu chybí a co naopak ceníš?

Hradec je krásnej. Je to město ve kterým jsem se narodil a mám ho rád. Poslední dobou se v Hradci vyskytuju výjimečně, takže co bych měnil a neměnil nemůžu úplně přesně definovat. Čeho jsem si ale všiml a co mi nejvíc nejde do hlavy je konstantní výstavba novejch supermarketů a obchodních domů.

Odkud ses vlastně zrovna vrátil a kam se chystáš? Probíhá pro tebe tahle sezóna dle představ? Co bude letošní highlight?

Těžko říct haha! Jsem tak nějak od listopadu nonstop na cestách. Nejdřív jsem strávil měsíc v Innsbrucku, kde jsem jezdil na ledovec Stubai trénovat před sezónou. Potom jsem byl přes Vánoce na 3 týdny natáčet street ve Finsku. Z Finska jsem přilít 31. a rovnou jel za kámošema na Deštnou, užít si pořádně Nový rok. Potom jsem už letěl do Francie na první závod Světovýho poháru. Po příletu ze světáku jsem si na letišti vyzvedl auto a rovnou vyrazil trénovat do Rakouska. Z Rakouska jsem jel do italského Seiser Almu na další svěťák, kde jsem měl velký šance a naděje, ale při jízdě jsem celkem ošklivě spadnul, takže nic z toho neklaplo dle představ, bohužel. Pochroumanej sem vyrazil zpátky do ČR na 2 dny odpočinku a hurá zas na letiště. Tentokrát do kalifornskýho Mammothu a odtud hned do Kanady do Quebecu. Oboji světáky s mým cílem umístit se do top 30 a získat tak Olympijské body. Po návratu mě čeká natáčení malýho video na Deštný v Yourparku. Potom hned Rakousko a photoshooting pro Monster Energy, potom hned RedBull PlayStreets, což je hodně zajímavej závod, kterej vede skrze město a jeho historický centrum...prostě ulicema - doporučuji vygooglovat! Dál hned středisko Kronplatz v Itálii a big air závod. Odtamtud hned na další svěťák do Silvaplany, další pokračování mýho putování vede na Freeski Play Offs v La Rosiere ve Francii. Potom už je světák a to přímo Mistrovství světa ve Španělsku… 25.3. se pak konečně koná můj nejoblíbenější závod – domácí Excelent Soldiers v Deštný, kde doufám, že se sejde co nejvíc mejch fandů jako minulej rok. Dav byl totiž neuvěřitelnej!!! Tímhle mi končí závodní sezona a budu si moct jezdit jen pro sebe a doufám, že natáčet. Uff… takže asi tak...

Piluješ i nějaký nový triky, se kterými se chystáš ještě letos vyrukovat? Kde vlastně trénuješ mimo sezónu, aby ses udržel na svý pozici?

Vlastně pořád se snažím učit nový věci. Pořád je co zlepšovat a to platí neustále. Trénuju všude, kde je dobrej park. Převážně je to ale Rakousko, protože je to nejblíž. Na jaře se pak chystám do USA, kde jsou nejlepší podmínky. Měkký dopady a super parky.

Jak je pro tebe důležitý pořádně připravený vybavení? Splňuje náš servis tvoje náročný požadavky? Vracíš se k nám do bikera rád?

Vybavení je samozřejmě stěžejní. Když lítáš 30m dlouhý skoky, musíš se na to 100% soustředit. A né abys jel 100km/h pozadu na skok a přemejšlel, jestli ti náhodou neupadne lyže...haha! Z bikera to mám vždycky rychle a skvěle poladěný. Většinou jsem v ČR fakt na skok, takže na to maj kluci v servisu vždy hodně málo času… Vychází to ale pokaždý skvěle...takže díky za to!!

Jaké vlastně preferuješ lyže? Máš nějaké speciální požadavky?

Jezdím na značce Faction...a jsou to nejlepší lyže na světě! Jsou lehký a hodně vydržej. Já osobně preferuju širší lyže s tzv. rockerem, což znamená, že lyže se zvedá dřív, než začne špička. Můžete to přirovnat ke tvaru banánu například...

Můžeme se těšit i nějaká nová videa? Máš v hlavě i nějaký další projekty?

Tuhle sezónu hlavně závodím. Ale natáčet určitě budu taky, hlavně na jaře. Takže určitě bych chtěl vydat jednu webisodu Smelly Socks (Danovo video projekt). Vlastně krom závodění tuhle sezonu natáčím film s Factionem, který vyjde příští podzim a určitě budeme mít preméru i v ČR. 

Co dneska děláš mimo lyží, hlavně když je off-season? Co tě zajímá, čemu se věnuješ?

Jinak jezdím na bruslích, baví mě wakeboard, chodím cvičit a hodně se učím na kytaru. To mě bere celej život, ale až nějak teď sem si uvědomil, že bych se to teda vlastně mohl i naučit.. Takže v každý volný chvíli drtím kejtru - koupil jsem si tzv. guitallele. Což je hybrid velikostí ukulele, ale má 6 strun jako kytara. Takže si to můžu brát všude s sebou do letadla a tak různě. Můžu si brnkat a terorizovat tím lidi v mým okolí hahah!!!

Okej, než tě propustíme, poslední otázka! Nebýt tvého příběhu, myslíš, že bys byl dneska tam, kde si? Bereš to jako brzdu v kariéře, nebo právě to, co tě udělalo silnějším a stalo se pomyslným motorem? Hromadu lidí má k něčemu talent a neví jak ho využít – co bys všem na závěr vzkázal?

Uhmmm...těžko říct. Stalo se to a tak to je. Přemejšlet nad „kdyby“ ještě nikdy nikomu nepomohlo a nepomůže. Všechno je jen o tom, jakej přístup máš k věcem. Když budeš negativní spařenec a všechno budeš jen hejtovat - což je taková častá česká vlastnost - většinou to nikam nevede. Důležitý je umět se bavit a užít si to, i když to není úplně na 100%… Na všem si jde najít něco pozitivního, co je k nečemu dobrý a toho je se třeba držet. Ve výsledku je to o prioritách - chceš něco dokázat a někam se dostat - musíš něco obětovat a trénovat. Nechceš - tak zevluj, ale potom si nestěžuj.. :)

text: Martin Kuška  foto: archiv Dana Hanky

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška14.02.2017
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Rozhovor

© Bikero.cz 2019