Cyklostezka a její pravidla

Cyklostezka – místo klidu, míru a odpočinku, nebo mnoho lidí nerespektující ostatní uživatele? I při velkém provozu na stezce může být pohoda, když lidé dodržují základní pravidla... 

Sám jsem se setkal kolikrát s případy, jak by to opravdu vypadat nemělo. Rodina, která si myslí, že jí patří celá šíře cyklostezky, neposlušní a neuvázaní psi se míhají sem a tam, neuhýbající lidé a podobně. Občas na více frekventovaných stezkách panuje menší „anarchie“ řekl bych, v porovnání třeba se stezkami u rakouských či německých sousedů. Jako by zde chyběla taková ta správná plynulost a ohleduplnost. Kde je chyba? Může to fungovat?

Pravidlo nejsvatější a nejhlavnější, někteří, převážně chodci na něj však zapomínají:

Na cyklostezce je nutné dodržovat pravidla silničního provozu!

Nebo snad lidé chodí uprostřed silnice, ještě třeba s kočárkem? Jen si převeďte situaci ze stezky na silnici, to by se nedalo projet. Chodci by se vždy měli držet co nejvíce vpravo stezky, umožnit tak průjezd rychlejším. Pokud je vedle chodník, měli by samozřejmě využívat ten, cyklisté naopak. Tím se dostáváme k dalšímu nešvaru, který často číhá na stezce:

Snažte se neblokovat dopravu!

Souvisí to s výše uvedeným, často se setkám s tím, že maminky s kočárky zastaví uprostřed cyklostezky a věnují se dítěti, tím pádem – nesledují dopravu kolem sebe. Vždy, pokud zastavujete, nebo zpomalujete, rozhlédněte se a snažte se držet co nejvíce vpravo, ještě lépe za okrajem stezky, pokud to terén umožňuje. Dovolíte tak hladkému průjezdu ostatních, opět jako v běžném silničním provozu. To samé s rozhlédnutím platí při návratu na stezku, někdo totiž zapomíná že:

Cyklostezka není závodní dráha!

Proto přizpůsob svoji rychlost většině, s ohledem na chodce, psy a malé děti. Buď připraven brzdit, měj nejlépe jeden prst na brzdové páce. Odhaduj situace, rychlým průjezdem můžeš navíc rozzuřit psy, které někdy majitelé sprostě pouštějí z obojku, což je jeden z největších hříchů, co pro spokojený výlet na cyklostezce mohou udělat. „Ten je vycvičený“ není omluva, pes by vždy měl být na obojku, klidně na to upozorněte. Celkově platí to, že:

Venčení psů na cyklostezce je zásadně nevhodné a nebezpečné!

Velký pozor také při přejezdu komunikace, cyklisté nemají na rozdíl od chodců přednost před jedoucími vozidly na přechodu.

Udržujte čistotu!

Ano, čistota plynulost provozu nezlepší, bylo by však škoda sem o ní nenapsat, vždyť se podívejme na některá zákoutí vedle stezky. Odpadky, nedopalky cigaret, často i pet lahve. Takhle ne, prostě vydržte těch pár metrů v ruce vézt svůj obal od sušenky, nebo cokoliv jiného ke koši, ona vám neupadne. Jen si sáhněte do svědomí, pokud je čisté, jsme na vás pyšní! Není nic horšího, než nepořádek kolem cyklostezek. Škoda, že je pořád mezi námi malé procento těchto záškodníků.

Sviťte a buďte vidět!

Ne vždy jsou podmínky na cyklostezce optimální. Platí to především u řek, kde je častý výskyt pozemních mlh a s tím spojená horší viditelnost. Instalované světlo rozhodně není na škodu, stejně tak jako některé reflexní prvky na oblečení. Za šera by to měla být také samozřejmost.

 

Pokud se všichni budeme chovat podle pravidel, předvídat, respektovat značky a ostatní uživatele, může být strávený den i na rušné cyklostezce příjemný. Pamatujte také, že chybovat je lidské, někdo se prostě může přehlédnout a zapomenout, proto je na místě dávka tolerance a pochopení…buďme k sobě slušní.

Tak pěkný den na cyklostezkách!

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška16.07.2015
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru

© Bikero.cz 2019