Crankworx Whistler se blíží!

Největší mountainbikový festival naší planety je pomalu na spadnutí. Již za pár dní se otevřou brány bikeparku v kanadském Whistleru pro světovou špičku ze všech odvětví MTB. Přípravy vrcholí, jezdci z celého světa již balí kufry a kola a směřují na letiště s letenkou do Vancouveru.

Crankworx je festival, při kterém vznikají nové legendy, objevují se noví talenti a padají nikdy neodjeté triky. Atmosféra je tak hustá, že se říká „kdo nezažil Crankworx na vlastní kůži, není plnohodnotným bikerem“. To samé platí o návštěvě samotného bikeparku ve Whistleru, který tuhle akci hostí. Nevím jak ty, ale já už se nemůžu dočkat!

Letos je však celý Crankworx festival výjimečnou událostí. Událostí? Dokonce třemi událostmi! Skvělá zpráva přišla koncem minulého roku, kdy se mezi bikový svět vypustilo, že také Nový Zéland bude mít svůj Crankworx festival – Rotorua. Očekávání bylo velké a podle všeho, ať už z videí, přímých přenosů a mnoha a mnoha fotek, ta akce se zatraceně povedla a nastartovala ještě spící sezonu 2015. Vrcholem, tak jako na zbylých dvou zastávkách seriálu byl slopestyle. Ten si u protinožců vzal do parády legendární vysmátý vlasáč Kelly „McGazza“ McGarry a zbudoval naprosto dech beroucí trať. Výborný povrch v kombinaci hlíny a písku ke všemu jen dopomohl a zlato si ze slopestylu vezl Trek bikes rider Brett Rheeder. Jeho největší rival Brandon Semenuk (také za Trek) chyboval na posledním skoku při corked 720 barspin, lehce nedotočil a šel k zemi.

Další zastávkou, ještě poměrně nedávno, v červenci, byla Evropa a Crankworx Les 2 Alpes. Malebné horské středisko ve francouzských Alpách hostovalo festival myslím již počtvrté. Opět nechyběl sjezd, contest o největší a nejlepší whip na dlouhé lavici, dual speed & style, pumptrack, slopestyle a další závody. Při pohledu na trať slopestylu však musel každý jezdec i divák uznat, že Rotorua nasadila laťku moc vysoko. Trať ve Francii, budovaná pod dohledem místního matadora, Yannicka Granieriho je již lehce okoukaná, bez větších změn za těch pár let. Přesto byl souboj špičky slopestylového pole naprosto fascinující. Škoda jen, že jízdy tolik nesedly našemu Tomovi Zejdovi, který byl opět českým želízkem v ohni. A kdo bral metu nejvyšší v Les 2 Alpes? Opět Brett Rheeder! Usměvavý mladý kanadský rider nešetřil pocity nadšení a prohlásil, že pro to, aby získal „Tripple Crown slopestyle“ udělá vše. Tedy, že chce ze všech sil zkusit vyhrát i ve Whistleru. Brandon Semenuk opět chyboval, sice jen lehce, při předposledním skoku si odšlápl, což ho stálo cenné body poroty. Má Brett Rheeder tolik štěstí, nebo je letos prostě v nepřekonatelné formě? Již brzy se to dozvíme…

Ve Whistleru tohle šílenství před dvanácti lety začalo a letos zde tento miniseriál i skončí. Pamatuji, jak jsem před lety sledoval počátky Crankworx a žasl, co všechno je na kole možné. Jak Cedric Gracia brázdí ještě na Cannondalu ve svém klasickém stylu dlouhé dvojáky a na závěrečný step up naskakuje v manuálu. Když se však podívám dnes, nikdy bych neřekl, že ten progress bude takový obrovský. Tohle si rozhodně nenechte ujít! Díky přímým přenosům z většiny disciplín si můžete alespoň částečně užít tu nádhernou a nezapomenutelnou atmosféru a začít šetřit na letenku pro příští rok!

Letošní Crankworx Whistler začíná již 7. Srpna!

Budeme se snažit více informovat na našem facebooku Bikero, jakmile budou jasné časy přenosů a detailnější info…

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška04.08.2015
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: MTB

© Bikero.cz 2019