Bezpečnosti není nikdy dost – i v zimě!

A-powdery-crash-Ski-tour-Salzkogel

Přijde nám, že „bezhelmařů“ na sjezdovce je kolikrát ještě víc než na kole. A to je hodně špatně, protože riziko nějaké srážky je zde mnohem vyšší. Přitom můžete být sebelepší frajeři na lyžích i na prkně. Dneska se na to všechno pěkně podíváme, nejen na přilby, na ochranu celkově.

Tak jako se v dnešní době skoro všechno zrychluje, zrychluje se i tempo na sjezdovkách. Lepší, stabilnější lyže, lépe upravené svahy a stále větší kvantita lyžníků, lyžnic a lyžníčat. S tím roste i procento možné kolize. Někdo si jede pohodičku, další učí za sebou svoje děti obloukům a od shora to sviští partička vyježděných lidí. Neustálé sledování okolí je tak podmínkou, vždy by mělo být, nemělo by však rušit radost z ježdění. Je to občas docela vtipné, na chvíli si třeba u nás na horách stoupnout pod sjezdovku a sledovat, jestli je provoz plynulý, nebo je to totální chaos, manévry a kličky. Protože máme často úzké pruhy sjezdovek na mýtinách mezi hustými smrkovými lesy, není druhá varianta daleko od denního chleba dění na sjezdovce, hlavně při víkendovém návalu všech aktivních lidí. Co má tohle všechno správně znamenat? Pokud se ještě nestalo – opravdu se vážně zamyslet a pořídit kvalitní výbavu ve smyslu přilby, brýlí a nejlépe také páteřáku. Zimní sporty jsou přesně tím typem aktivity, kde je šetření opravdu jen na škodu. Hlavně, pokud to berete vážně a vyrážíte každý rok pravidelně dovádět do horských středisek.

Přilba – bez ní snad ani nevstupujte na sjezdovku – pro dobro všech

Ano, je to tak, nejde jen o nějakou ztrátu kontroly při freeridu v lese mimo sjezdovku, jde hlavně o srážku přímo na sjezdovce s někým dalším. Jak tedy vybrat helmu, aby co nejvíc minimalizovala případné škody a otřesy mozku? Konstrukcí a možností je opravdu mnoho. Základní rozdělení je však na „halfsheel“ a „fullsheel“. Většina běžných lyžařů, rekreantů a nezávodníků, měla by se dívat po „halfsheel“ přilbě. Poznávacím znakem jsou textilní ušnice, tedy menší skořepina, lehčí komplet celkově. Odvětrání je přizpůsobeno tomu (tedy u lepších helem, kde je na to myšleno), že nebudete jezdit stále co nejvíc rychle, ale klasicky rekreačně, na pohodičku se vozit. Navíc je v těchto helmách lépe slyšet, což je na sjezdovce poměrně užitečné. To „fullsheel“ je větší skořápka, pevná konstrukce i přes uši a větší nároky na aerodynamiku. Opravdu spíš vhodné pro závodníky. Mimochodem, myslete i na barvu přilby, rovná se to tomu, být dobře vidět na sjezdovce…

 

Co ty systémy? Potřebuji je?

V posledních letech se hodně mluví o systémech, které mají ještě více eliminovat případné zranění po nárazu, nebo vás nějakým jiným způsobem zachránit. Setkáváme se s tím, že běžní uživatelé vůbec nevědí, o co se jedná. MIPS – copa to je toto? Jen další peníze z kapsy? Airbag? To mám tak možná v autě. RECCO – název počítačové hry? Takže pěkně po pořádku, začněme s MIPS, technologií často používanou třeba u inovativní značky POC, o které jsme nedávno psali a kterou samozřejmě máme na krámu. Technologie MIPS má za úkol co nejvíc eliminovat rotační energii po nárazu, ztlumit ji, zabránit tak rotaci mozku v hlavě. O eliminaci těchto sil se stará vložená kluzná vrstva v helmě, umístěná mezi skořepinou a vypolstrovanou vrstvou. Když přijde náraz tak se vrstva uvolní, posune a eliminuje tak přenos nárazu do hlavy. Hodně šikovná věc, za kterou se vyplatí připlatit si, protože opravdu funguje a už jsme dokonce četli nějaké články, kdy lidé děkují, že jim opravdu zachránila život. RECCO je potom o něčem úplně jiném, tady jde o zasypání lavinou. Takže vhodný systém především pro freeridery a skialpinisty. Systém je to na bázi radaru, pomáhá tak v určení polohy zasypaných lavinou. Zde už je opravdu nutné vědět, zda se do takových podmínek jako lyžař dostanu, zda může taková krize přijít. Rozhodně šikovná věc, využije jí ale mnohem menší procento uživatelů, než třeba MIPS, který by měl být na sjezdovce víc než rozšířen.

Brýle - vidět a být viděn

Sluneční brýle jsou sice styl, ale ne funkčnost. Je přeci nutné dobře vidět, nemlžit a neslzet. Od toho jsou tu lyžařské brýle. Často dnes se speciálními skly, se kterými je lepší rozhled do stran. Takže pořádným zorníkům svítí zelená! A v neposlední řadě jde o UV filtr, chránící zrak před poškozením. Některé přilby dokonce mají svoje skla, vysouvací z horního panelu. Je to možnost hodně o zvyku, každopádně klasické lyžařské brýle mají výhodu i v tom, že lépe drží celek s přilbou na hlavě.

Páteřáky – často opomíjená věc

Nejlepší výmluva je, že do sněhu padat nebolí. Bez komentáře! Páteřak by neměl chybět nikdy, stejně jako helma a brýle, takového názoru jsme. Nejvíce ohrožené jsou totiž hlavně dvě skupiny, sice hodně vzdálené od sebe, riziko špatných pádů tam je však podobné. Jednou takovou skupinou jsou začátečníci. Klidně třeba na prkně. Však si vzpomeňte, jaké to je, když se sekne hrana. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou freerideři a celkově lidi hození víc do gravity a adrenalinového ježdění. Nechybí rizika střetu se stromem nebo skálou. Podle čeho tedy páteřáky vybírat? Jsou jiné pro začátečníky? Mají jiná specifika? V základu můžeme chrániče páteře rozdělit podle konstrukce. Klasické, starší řešení je použití tvrdých plátů, lamel, segmentů z plastu, pod nimi je další, měkčí absorpční vrstva a jiné ohebné materiály. Takže ve výsledku takový želví krunýřek. U tohoto typu chráničů je potřeba dobrého vyzkoušení, zda sedí všechno jak má, zda nic netlačí. Dobře využitelné jsou takové páteřáky hlavně v parku, kde může dojít k nárazu na ostrou hranu. Přesto však v dobře zvolených zvládnete s přehledem celý den na sjezdovce. Druhým typem, modernějším, jsou inteligentní pěny, tvrdnoucí při nárazu a další měkké chrániče. Super fakt je ten, že tyhle modely sedí dobře skoro každému, bez ohledu na tvar zad. Na sjezdovku ta nejlepší možnost, pro dobrou pohyblivost, při pádu skvělé tlumicí vlastnosti hlavně na větší plochy. Za nás tedy – tvrdé do parku a na freeride, měkké na sjezdovku, klidně i pro začátečníky. Špičkové produkty tohoto typu nabízí opět POC, všechno u nás na krámu k vyzkoušení.

 

A jak páteřák nejlépe nosit, s těmi všemi vrstvami oblečení? Hlavní je dobré zapnutí, ideální utažení – nejčastěji bederním popruhem, nebo pásy na ramenou. Najděte kompromis, kdy se co nejméně na zádech hýbe, zároveň však neškrtí a není nepříjemný při jízdě. Nesmí prostě nijak omezovat. A připevnění nejlépe na první funkční vrstvu oblečení. Pokud si ho totiž špatně obléknete, může vám pěkně táhnout za záda, bacha na to!

Takže tolik k ochraně a bezpečnosti. Dalo by se o tomto tématu psát dál a dál, my se k tomu však ještě dostaneme. To hlavní a nejdůležitější však bylo řečeno, snad jsme dobře přiblížili i systémy, nad kterými si hromadu lidí láme hlavu. Takže už prosíme nikoho bez helmy, brýlí a páteřáku na sjezdovce! Opravdu nechceme volat horskou službu kvůli něčí nedbalosti…díky!

Pokud nechcete přijít o žádný skvělý článek od nás, vložte svůj email

Martin Kuška21.01.2016
Sdílejte blog s přáteli!

Nahoru
Témata: Návod

© Bikero.cz 2019